herb
logo

Ośrodek Pomocy Społecznej
w Międzyzdrojach

Szukaj w serwisie

Wychowawcy i dzieci ze Świetlicy Środowiskowej „Iskierka” w Międzyzdrojach przystąpili do nowego projektu pn. „Rodzina Miśków”.
 

Wychowawcy i dzieci ze Świetlicy Środowiskowej „Iskierka” w Międzyzdrojach przystąpili do nowego projektu pn. „Rodzina Miśków”.
 „Rodzina Miśków” to zestaw narzędzi i procedur do pracy terapeutycznej z dziećmi składający się z kompletu misiów: mamy, taty, córki i syna, poduchy oraz broszury - konspektu ćwiczeń z użyciem Miśków. 
Podstawową formą dotarcia do dziecka, towarzyszenia mu w przeżywaniu trudnych emocji oraz budowania wraz z nim bezpiecznej bazy w jego dziecięcym życiu − jest zabawa. Świat kolorów, postaci, symboli, rzeczy. To w zabawie dziecko może eksplorować świat, uczyć się zaufania, budowania wewnętrznej siły. Może wyrażać siebie, bezpiecznie wchodzić w kontakt z rzeczywistością oraz uczyć się relacji społecznych. 
Zdarza się, że dzieci uczą się trzech reguł: „nie czuj”, „nie mów”, „nie ufaj”. Taka perspektywa widzenia świata powoduje, że dziecko zamyka się na otoczenie i doświadczanie radości, spokoju, wolności, spontaniczności, bycia ważnym i sprawczym. Narzuca więc sobie kolejne reguły, będąc przekonane, że pozwolą mu one przetrwać trudną sytuację w domu lub w życiu. Jedną z nich jest − „nie baw się”, to znaczy nie doświadczaj. 
By w zaplanowany sposób odpowiedzieć na potrzeby dzieci, pomóc im budować świat, w którym będą czuły się bezpiecznie chcemy wdrożyć projekt z użyciem Misiów, które zostały w tym celu wyprodukowane. 
Misie stanowią doskonałe narzędzie terapeutyczne, rozwojowe i edukacyjne dla dzieci  w każdym wieku. Zestaw misiów składa się z rodziców oraz dwójki dzieci, brata i siostry. Wykorzystanie świata symboli, nadawanie znaczeń pozwoli młodym odbiorcom porządkować ich wewnętrzny świat, kontaktować się ze sobą, być bardziej świadomym swoich uczuć. Praca z rodziną misiów przede wszystkim zaprasza do tego by, CZUĆ, UFAĆ, MÓWIĆ. 
Uwrażliwia odbiorców na nich samych, ale także pozwala zobaczyć innych w świecie, który nie musi być dla nich zagrażający. 
Mamy nadzieję, że udział w projekcie wzbogaci warsztat pracy oraz stanie się pozytywnym doświadczeniem dla dzieci i młodzieży w ich rozwoju i eksploracji świata.

Projekt realizowany na zlecenie Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych - nazwa własna projektu „Rodzina Miśków” w ramach Narodowego Programu Zdrowia na lata 2016-2020.

Żródło: Fundacja „ETOH”, Państwowa Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Warszawie
Małgorzata Musialska
Inspektor ds. profilaktyki uzależnień
Ewa Lewandowska
Kierownik w Świetlicy Środowiskowej „Iskierka”

      
 

  • BIP
  • Urząd Miasta Międzyzdroje
  • Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej
  • Policja Powiat Kamieński
  • Powiat Kamieński
  • Biblioteka Międzyzdroje