herb
logo

Ośrodek Pomocy Społecznej
w Międzyzdrojach

Szukaj w serwisie

  W okresie trwania programu „Pobaw się ze mną” od 01.09.2014r do 31.12.2014r. zostały zrealizowane następujące cele:

  • rodzinny wyjazd integracyjny do Wisełki,
  • nauka  konstruktywnego spędzania wolnego czasu,
  • poprawa wzajemnych relacji w rodzinie,
  • nauka oddziaływań wychowawczych poprzez warsztaty „Szkoły dla rodziców”,
  • utworzenie grupy wsparcia dla rodziców,
  • budowanie i wzmocnienie autorytetu rodziców,
  • włączenie rodziców do wspólnych zajęć, zabaw z dziećmi,
  • przekazanie rodzinom zestawów gier planszowych, edykacyjne, spotrowe, bajek, książek, ( nagrody)
  • uatrakcyjnienie  codziennych zajęć w świetlicy poprzez zajęcia sportowo- taneczne, (zumba)
  • doposażenie placówki w sprzęt multimedialny, laptop, aparat fotograficzny, drukarka, telewizor, DVD, zestaw do karaoke, materiały dydaktyczne, edukacyjne, zabawki, gry edukacyjne i zręcznościowe do zabaw w świetlicy i na podwórku, sprzęt sportowy,
  • utworzenie „Biblioteczki dla rodziców”, poprzez zakup materiałów edukacyjnych, książek, poradników, płyt, broszur, regału,
  • w oparciu o „Szkołę dla rodziców”, stworzono grupę wsparcia dla rodziców,
  • rodzinny wyjazd do Szczecina do kina i na przedstawienie „Gala na lodzie”.

 

      Celem czteromiesięcznego projektu: „Pobaw się ze mną”  była nauka wspólnego spędzania czasu, poprawa wzajemnych relacji w rodzinie, zmiana nastawienia rodziców do problemów wychowawczych i dzieci, budowanie i wzmocnienie autorytetu rodziców, nauka oddziaływań wychowawczych, rozwiązywania bieżących problemów, założenie całorocznej grupy wsparcia dla rodziców na bazie umiejętności nabytych w cyklu spotkań „Szkoły dla rodziców”.

            Cykliczne zajęcia „Szkoły dla Rodziców” pozwoliły rodzicom na poznanie sposobów reagowania dzieci pozwalających na eliminowanie agresji, niechęci i rywalizacji. Wpłynęły na rozwój i opanowanie konkretnych umiejętności wychowawczych, stworzyły możliwość wymiany poglądów i doświadczeń związanych z wychowaniem dzieci. Dzięki programowi rodzice nauczyli się wzajemnie darzyć zaufaniem. Zrozumieli, że ich skuteczność wychowania zależy od ich postaw i musi być oparta na jasno sprecyzowanym, czytelnym systemie wartości konsekwentnie egzekwowanym na co dzień. Warsztaty zapoczątkowały całoroczną pracę grupy wsparcia dla rodziców, działającej przy świetlicy.

            Udział w projekcie rodzin z młodszymi dziećmi sprawił, że i wobec ich rodzice znaleźli sposoby i dostrzegli możliwości realizacji działań, czerpania satysfakcji ze wspólnego przebywania nie wyłączając „maluchów” z gier, wycieczek i dobrej zabawy.

            Rodzice, rodzeństwo, dziadkowie poznali sposoby konstruktywnego spędzania wolnego czasu, ciekawe gry i zabawy podnoszące ich umiejętności wychowawcze, zbliżyli się do dzieci, miło spędzili wspólnie czas.

         Podczas wyjazdu integracyjnego do Wisełki, w rodzicach wzbudziła się szczera chęć współpracy, poprawiły się relacje zarówno w gronie rodziców jak i wśród dzieci. Wszyscy włączyli się w przygotowania do wyjazdu, pomoc, realizację wyznaczonych zadań. Z pełnym zdyscyplinowaniem wykorzystali każdą chwilę zaplanowanego czasu.  Dzięki temu udało się zrealizować wszystkie zadania przewidziane w ramach wyjazdu. Odbyła się gra terenowa z podziałem na grupy, zabawy na plaży z puszczaniem latawców, konkursy  plenerowe (np. rzucanie kaloszem do celu, bierki podwórkowe, konkurs z hula-hopem, puszczanie mega baniek), zumba, konkurs karaoke, pokaz mody „na wybiegu” , konkurs na wykonanie rodzinnego plakatu. Wieczorami odbyły się ogniska, podczas których rodzice otrzymali listy od swoich dzieci z podziękowaniami za miło spędzony czas, dzieciom wręczono zestawy upominków (gry, książki, płyty, bajki). Rodziny piekły kiełbaski, odpaliły zimne ognie. Wieczór zmęczenia i pełen wzruszeń zakończył się w pokojach czytaniem bajek „do poduszki”.

            Ekstra niespodzianką wyjazdu, którą rodziny wspominają do dziś, była wizyta jeźdźców z końmi z koła jeździeckiego z gospodarstwa agroturystycznego w Jagienkach i możliwość jazdy konnej pod okiem fachowych instruktorów.

            Rodzice zaangażowali się w  pomoc w przygotowaniu wyjazdu: pomoc przy transporcie niezbędnych rzeczy, oblekanie pościeli, zorganizowanie ogniska, przygotowanie posiłków, sprzątanie, pomoc przy realizacji poszczególnych zadań. Rodzice współpracowali i pomagali sobie wzajemnie podczas wspólnie wykonywanych czynności. Dzięki wyjazdowi otwierającemu program, rodzice otworzyli się na współpracę z wychowawcami, zbliżyli się do siebie, poprawili relacje między sobą i z dziećmi – stanowiło to solidną podstawę do dalszych działań. Uczestnicy programu czerpali prawdziwą radość ze wspólnie spędzonego czasu, gier, zabaw, spacerów. Rodzice z dziećmi ocenili wyjazd jako bardzo udany i wyrazili chęć do dalszych działań i współpracy.

            Podczas wyjazdu pracę wychowawców uzupełniali wolontariusze i instruktor młodzieżowy z Fundacji Motywacja i Działanie oraz instruktorzy ze Szkoły Jeździeckiej w Jagienkach.

            Kolejnym celem projektu było doposażenie Świetlicy Środowiskowej „Iskierka” w odpowiedni sprzęt sportowy oraz wzbogacić ofertę o zumbę, zajęcia muzyczno – ruchowe w sali gimnastycznej z udziałem rodziców, co stanowiło  „kontynuację wspólnego spędzania czasu, wspólnej zabawy”. Zakupiono: piłki, kijki do nordic walking, materace, tory przeszkód, woreczki i szarfy gimnastyczne, hula-hopy, skakanki, bramki, chusty animacyjne, paletki oraz różne gry zręcznościowe do zabaw na świeżym powietrzu. Dwa razy w tygodniu odbywały się wspólne zajęcia muzyczno – rytmiczne (zumba) dla dzieci i rodziców na wynajętej do tego celu sali gimnastycznej.

              Do uatrakcyjnienia codziennych zabaw w świetlicy zakupiono: zabawki edukacyjne, gry zręcznościowe,  układanki, zestawy pacynek, klocków, akcesoriów do zabaw w teatr, domek dla lalek i inne oraz sprzęt multimedialny: laptopa, telewizor, zestaw do karaoke, aparat fotograficzny, DVD, drukarkę. Sprzęt ten został wykorzystany do konkursów karaoke, prezentacji filmów, wykonania pamiątkowych dyplomów, nagrania płyt z fotorelacją z programu, wykonania prezentacji multimedialnej, gazetek, promocji i informacji o programie. Nadal służy rodzicom, dzieciom i wychowawcom na co dzień w realizacji zadań świetlicy.

                Dzięki dofinansowaniu programu powstała w Świetlicy Środowiskowej „Iskierka” biblioteczka dla rodziców, dzieci i wychowawców, partnerów „Węzła”, której zasoby ( książki, broszury, publikacje, poradniki, filmy, płyty) stanowią  źródło wiedzy dla rodziców, grupy wsparcia oraz narzędzia pracy dla wychowawców. Są wykorzystywane w codziennej pracy wychowawczej, wypożyczane dla rodziców/dzieci.

                  Wspólny, rodzinny wyjazd do Szczecina, był zwieńczeniem wszystkich działań projektowych, stanowił podziękowanie za wspólnie spędzony czas i zabawę. Rodziny uczestniczyły w widowisku moskiewskiej Rewii na Lodzie pt. „ Śpiąca Królewna” oraz udały się na wybrane przez siebie seanse filmowe do kina. Po wspólnym obiedzie i deserze w „Kuchni polskiej” wszyscy udali się na krótki spacer.

            Oficjalne zakończenie programu, podsumowanie programu „Świetlica – Dzieci – Praca” 2014r.,  z udziałem zaproszonych gości, rodzin i dzieci odbyło się dnia 22.12.2014r. Na świątecznie udekorowanej sali zaprezentowano w formie multimedialnej krótkie sprawozdanie z przebiegu programu. Dla rodziców i dzieci stanowiło ono miłe wspomnienia, ciekawie spędzonych chwil a dla zaproszonych gości było prezentacją przeprowadzonych działań i promocją programu. Spotkaniu towarzyszyła wystawa plakatów rodzin, wspólne kolędowanie, wręczenie pamiątkowych dyplomów i podziękowań dla rodzin oraz upominków świątecznych dla dzieci. Po poczęstunku i oficjalnej części spotkania, wszyscy zostali zaproszeni do wspólnej zabawy. Zumbę poprowadziła instruktor M. Kujda.

       

  • BIP
  • Urząd Miasta Międzyzdroje
  • Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej
  • Policja Powiat Kamieński
  • Powiat Kamieński
  • Biblioteka Międzyzdroje